Sauny domowe zyskują coraz więcej fanów. Popularność saunowania i korzyści zdrowotne płynące z tej praktyki sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na budowę swojej własnej sauny.

Producent saun, któremu zleci się stworzenie łaźni dzięki wiedzy i doświadczeniu będzie w stanie zaprojektować ją należycie. Projekt sauny musi być w pełni dopracowany i pozbawiony uchybień. W przeciwnym wypadku może być on kosztowny i szkodliwy dla zdrowia.

Zdarza się, że dla oszczędności wybiera się tańsze rozwiązania, co nie zawsze okazuje się dobre. Jakie są najczęściej powielane błędy przy stawianiu sauny?

 

Drzwi do sauny

 

Drzwi do sauny wbrew pozorom są niezwykle ważne. Montaż metalowej klamki z pewnością nie będzie tu dobrym pomysłem – nagrzany metal może łatwo poparzyć użytkowników.

Producent saun powinien też zadbać by drzwi otwierały się do zewnątrz. W przypadku gorszego samopoczucia podczas sesji dużo łatwiej jest popchnąć drzwi niż je pociągnąć.

W kwestii drzwi warto też by były one nieco niższe niż ogólna wysokość sauny. Pozwoli to uniknąć uciekania ciepła z jej wnętrza i dłużej utrzymać należytą temperaturę.

 

Wnętrze sauny

 

Bez dwóch zdań wnętrze sauny jest najważniejsze. Tutaj też zdarza się najwięcej błędów. Poniższe przykłady udowadniają, że producent saun powinien być osobą, która powinna nadzorować i tworzyć powstawanie takiego pomieszczenia w domu.

  • Podstawą bez wątpienia jest wentylacja. Jeśli jest ona odpowiednio skalibrowana unikniemy braku tlenu i sesje w saunie będą mogły być dłuższe. Przewody wentylujące powinno się umieszczać za piecem, tak by powietrze w środku mogło lepiej cyrkulować. Ponadto sufit powinien być płaski, pozbawiony wszelkich wyżłobień czy wgłębień.
  • Kolejna sprawa – ławki – powinny znajdować się na różnych poziomach. Nagrzane powietrze w saunie idzie ku górze, zatem by efekt był optymalny należy zająć miejsce na wyższym siedzisku. Budowanie sauny z tylko jednym rzędem ławek jest postrzegane jako błąd. Ponadto powinny mieć one dobrze dobraną szerokość – tak by dało się na nich zarówno leżeć, jak i siedzieć.
  • Drewno którym wyściełana jest sauna powinno być pozbawione jakichkolwiek chemikaliów – impregnatów czy olejów. W wyniku wysokiej temperatury użytkownicy będą skazani na wdychanie trujących oparów.
  • Producent saun na pewno odradzi nam też układania podłogi z płytek w domowej łaźni parowej. Mokre płytki ze względu na śliskość mogą przyczyniać się do różnych wypadków i kontuzji.
  • Odradza się też tworzenia ścian z imitacji kamienia. Jeśli ściany sauny mają być kamienne należy zadbać by był to naturalny kamień. Inaczej będzie się on uszczerbiał w wyniku działania temperatury.

Powyższe uwagi są, niestety, z życia wzięte. Dlatego bez odpowiedniej wiedzy i wyobraźni lepiej zlecić taką pracę ekspertom.