Sauny infrared są niezwykle cenione ze względu na właściwości lecznicze – oczyszczają organizm, redukują cellulit, poprawiają krążenie, wzmacniają odporność i czynność układu oddechowego. Dodatkowo korzystanie z nich jest bezpieczne i bardzo komfortowe.

Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na montaż takiej sauny u siebie w domu. Jak często korzystać z niej, aby odnieść jak największe korzyści, jednocześnie nie obciążając organizmu?

Częstotliwość korzystania z sauny infrared

W saunie infrared panuje specyficzny klimat – jako że źródłem ciepła są promienniki (a nie piec), temperatura nie przekracza tutaj 60 stopni Celsjusza, zaś wilgotność mieści się w granicach 5-25 stopni Celsjusza. Takie parametry nie obciążają organizmu, dlatego z sauny infrared mogą korzystać nawet dzieci.

Z sauny infrared można korzystać codziennie, przebywając w niej dłużej niż w przypadku innych rodzajów saun. Pojedyncza sesja może trwać nawet do 40 minut. Mimo tego tak wysoka częstotliwość nie jest konieczna. Osoby, które chcą skorzystać z kąpieli w saunie ze względu na ich dobroczynne właściwości, mogą zdecydować się na 2-3 seanse tygodniowo. Taka ilość sesji w celach zdrowotnych w zupełności wystarczy.

Nie częstotliwość, a regularność

Mówi się, że nie tyle ważna jest ilość odbytych w tygodniu sesji, co ich regularność. Oznacza to, że lepsze efekty uzyska osoba korzystająca z sauny raz na tydzień, ale regularnie przez okres kilku miesięcy czy lat niż osoba, która skorzysta z sauny 3 razy z rzędu, a następnie zrobi miesięczną przerwę. Brak systematyki może okazać się wręcz szkodliwy dla zdrowia i niebezpieczny. 

Przygotowania do sesji w saunie infrared

Jeśli wiemy, że danego dnia będziemy korzystać z sauny, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim należy unikać picia alkoholu, ciężkostrawnych potraw i słodyczy.

Jednocześnie warto nawadniać organizm (w saunie ciało mocno się poci). Do sauny wchodzi się przynajmniej godzinę od ostatniego posiłku. Przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic i dokładnie zmyć z ciała resztki tłustych kosmetyków czy wszelkie zanieczyszczenia. Optymalny czas trwania pojedynczej sesji wynosi pół godziny.