Jeszcze do niedawna wybudowanie sauny w ogrodzie uchodziło za swoistą awangardę, a sam właściciel określany był mianem ekscentryka. Obecnie trend montażu sauny ogrodowej rozwinął się na tyle, że jej koszty budowy znajduje się w zasięgu większości użytkowników przydomowych ogrodów. Natomiast sauny fińskie czy innego rodzaju na zewnątrz domu przestały kogokolwiek dziwić.

Lecznicze sauny, które poprawią funkcjonowanie organizmu, znane były już w starożytności. Budowa sauny we własnym domu lub ogrodzie to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli na regularne zabiegi poprawiające wydolność organizmu. Jednak w jaki sposób zbudować domową saunę?

montaż sauny, sauna fińska

Domowa sauna – jak zbudować saunę w ogrodzie?

Saunę można zbudować jako oddzielny obiekt w przydomowych ogrodzie bądź jako konstrukcje z kabiną, która znajduje się np. w domku letniskowym. Obecnie możliwości do budowy sauny jest całe multum. Zarówno sauna parowa, jak i sauna fińska to doskonałe rozwiązanie. Samo miejsce na saunę powinno być jak najmniej wyeksponowane, aby zapewniało dla użytkowników jak największy poziom prywatności. Jednocześnie odpowiedni dopływ prądu do instalacji elektrycznej i wysokość sauny powinna być dopasowana do wymagań, potrzeb i oczekiwań użytkowników, aby regularne korzystanie nie było uciążliwe.

Marzenia o własnej saunie to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla osób, które często korzystają z takich zabiegów. Posiadanie sauny w swoim domu to możliwość zabiegów w najbardziej komfortowych warunkach bez konieczności dojeżdżania.

Montaż sauny w ogordzie – krok po kroku

Obecnie proste w konstrukcji, lekkie sauny można osadzić bezpośrednio na blokach betonowych. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne w zakresie wykonania projektu, jak i formalności prawnych. Natomiast obiekty bardziej złożone, które mają służyć, przez długie lata należy budować na fundamentach, aby trwałość i wytrzymałość takiej konstrukcji była jak najwyższa.

Odpowiednia technika budowy przede wszystkim zależy od tego, jakie rodzaje saun nas interesują, a także samego projektu. Tym samym jeżeli posiadamy przestronny ogród, to saunę można zainstalować niemal wszędzie na jego powierzchni. Niemniej bardzo istotne jest podłączenie mediów, ponieważ odpowiednia wilgotność powietrza i woda w saunie nie biorą się z powietrza. W takim przypadku dobrze, aby sauna znajdowała się w pobliżu instalacji elektrycznej, ponieważ to sprawdzony sposób, który rekomenduje niemal każdy producent saun.

Wiele osób często zastanawia się jaki rodzaj konstrukcji wybrać? Należy pamiętać, że zawsze powinno się kierować tym, aby sauna pasowała do otoczenia. Dlatego już zawczasu trzeba pomyśleć o różnych ciekawych modyfikacjach tj. dobudowie barku, kuchni letniej bądź zadaszonego tarasu. Warto jednak podkreślić, że najczęściej popełnianym błędem w konstrukcji sauny to nieodpowiedni montaż elektryki, mało wydajny system wentylacji, a także brak zastosowania warstwy termoizolacyjnej.

Sauna w ogrodze – jaką wybrać?

Wybór sauny do ogrodu, jakie obecnie są dostępne na rynku to często nie lada wyzwanie. Dzieje się tak z uwagi na ogromną ilość rodzajów i konkretnych modeli, w jakich mogą wybierać użytkownicy. Obecnie najpopularniejsze sauny mokre to sauny rzymskie, które są najchętniej kupowane przez ludzi. Z kolei sauny suche, w których wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie 10% to także cieszące się popularnością produkty.

Niemniej należy pamiętać, że pod względem prawidłowej budowy najczęściej stawia się na rozwiązania tradycyjne, które swoim wyglądem zbliżone są do sauny-kabiny. Dlatego też takie rozwiązania są najczęściej stosowane w przydomowych ogrodach.