Korzystanie z sauny staje się coraz bardziej popularną aktywnością wśród Polaków. Korzyści płynące z uczęszczania do sauny i ich rosnąca dostępność powodują, że coraz więcej osób interesuje to zagadnienie. Również coraz częściej można spotkać się z montowaniem saun w domach czy mieszkaniach.

Projektowanie saun w Warszawie jest złożonym procesem, który musi uwzględniać indywidualne parametry każdego domostwa. Producent musi zapoznać się z warunkami panującymi wewnątrz i często objaśnić znaczenie poszczególnych elementów.

Przez jakiś czas można było spotkać trend, który odchodził od tradycyjnych saun fińskich pełnych kamieni i suchego powietrza. Rozwój technologii sprawił, że coraz częściej korzystało się z innych rozwiązań. Jednak od niedawna znowu można zaobserwować tendencję do stosowania kamieni – nic dziwnego, pełnią one ważną rolę i mimo upływu wieków okazują się trwałym przewodnikiem ciepła.

Po co gorące kamienie są w saunie?

Kamienie stanowią podstawę działania sauny typu fińskiego. Dzięki ich rozgrzaniu i regularnemu polewaniu wodą produkują one parę wodną. Odpowiadają za osuszanie powietrza w saunie i wzrost temperatury wewnątrz.

Istotną rzeczą jest, by być świadomym, że każdy kamień ma inną budowę i nie wszystkie skały sprawdzą się w saunie fińskiej. Zlecając projektowanie saun w Warszawie można z pewnością liczyć na dostawę właściwych kamieni i wskazówki dotyczące tego jakiego typu powinny one być.

Projektowanie saun Warszawa

Jakie kamienie stosować w saunie?

Z pewnością nie mogą być kamienie polne, które znajdziemy przy dowolnej drodze. Nie tylko bardzo długo się nagrzewają, ale też niszczą grzałki zamontowane w saunach i nie pozwalają uzyskać oczekiwanych efektów.

Najlepiej w warunkach saunowych odnajdują się skały magmowe. Cechują się one należytą gęstością i wytrzymałością. Oprócz tego w pożądany sposób trzymają i przewodzą ciepło.

Warto też postarać się, żeby kamienie były okrągłego bądź owalnego kształtu – pozwala to na lepszy przepływ wody między nimi, dzięki czemu jej parowanie jest wolniejsze. Wzmacnia to efekty sauny i pozwala efektywniej wykorzystywać spędzany w owej czas.
Projektowanie saun w Warszawie zakłada też projekt i budowę specjalnych koszy na kamienie saunowe. W takim koszu muszą one być posortowane tak, by nie wywierały presji na delikatne narzędzia ogrzewające kosz. Najczęściej układa się je tak, by szczeliny między nimi były stosunkowo niewielkie.