Sauna staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu przez Polaków. Domowe sauny zyskują kolejnych zwolenników dzięki upowszechnieniu się tego trendu.

Ponadto okazuje się, że coraz więcej osób może pozwolić sobie na posiadanie sauny w domu, a producent saun oferuje niejednokrotnie bardzo korzystne warunki zbudowania takowej. Koszt budowy uzależniony jest jednak od różnych zmiennych – powierzchni sauny, jej rodzaju czy wyposażenia.

Każda sauna z pewnością potrzebuje sprawnego pieca o odpowiedniej mocy – jest to jej serce i nieodzowny czynnik pozwalający jej skutecznie spełniać swoją rolę. Zatem rodzi się pytanie: jaki piec do sauny wybrać?

 

Rodzaje pieców saunowych

 

Oferta pieców do saun jest bardzo szeroka. Z pewnością producent saun będzie w stanie zaproponować kilka możliwości w ramach przygotowywania projektu łaźni. Każdy rodzaj pieca sprawdzać się będzie w innych warunkach – koniec końców najważniejsze by dawał pożądany efekt klientowi.

Tradycyjnie sauny fińskie wyposażano w piece opalane drewnem – przy takim rozwiązaniu konieczny jest specjalny przewód odprowadzający spaliny. Ich plusem jest fakt, że mogą generować bardzo wysokie temperatury. Korzystając z nich trzeba jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i odizolowaniu wszystkich elementów, które mogłyby się zaiskrzyć od drewna. Trzeba też posiadać zapas drewna w pobliżu sauny.

Znacznie wygodniejsze i łatwiejsze w użyciu są piece elektryczne do saun. Bardzo dobrze sprawdzają się w domowych warunkach, są łatwo sterowalne, a na rynku można spotkać wiele wariantów takich pieców o przeróżnych funkcjach. Który model konkretnie wybrać powinien doradzić nam producent saun. 

 

Czym kierować się wybierając piec do sauny?

 

Na to jaki piec wybierzemy do sauny składać się będzie kilka zmiennych. Istotna przede wszystkim jest moc pieca i powierzchnia łaźni. Przyjmuje się, że 1 kW mocy powinien przypadać na 1 m3 kubatury. Jednak wpływ na dokładny dobór mocy pieca ma sposób izolacji pomieszczenia i wykonania ścian. Przykładowo kamień potrzebuje większej mocy by osiągnąć pożądaną temperaturę.

Znaczenie ma też planowana częstotliwość korzystania z sauny. Jeśli planujemy po kilka sesji sauny tygodniowo warto to uwzględnić kupując mocniejszy piec. Bez wątpienia należy też wziąć pod uwagę energochłonnośc takiego urządzenia. 

Dobrym rozwiązaniem jest konsultacja z ekspertem. Wiedza i doświadczenia jakimi dysponuje producent saun pozwala mu wskazać najlepsze rozwiązanie skrojone pod konkretny rodzaj łaźni.