Domowa sauna to niezwykle korzystne rozwiązanie, które powinien rozważyć każdy posiadacz domu, a nawet mieszkania. Po długim i ciężkim dniu obowiązków nie ma nic lepszego niż zrelaksowanie się i odprężenie w specyficznym klimacie sauny, jednocześnie wspierając swoje zdrowie. Czy rzeczywiście warto posiadać saunę w domu i jakie ma ona zalety?

Sauna o każdej porze

Publiczne sauny najczęściej otwierane są w standardowych i stałych godzinach, dlatego osoby pracujące na różne zmiany lub niemające w pobliżu swojego miejsca zamieszkania żadnej sauny nie skorzystają z jej dobrodziejstw. Posiadając saunę w domu nie musimy martwić się, że nie zdążymy zrelaksować się w określonym przedziale godzin. Możemy wejść do niej o dowolnej porze dnia i nocy, w zależności od własnych preferencji i stylu życia. Ważne, aby korzystać z sauny regularnie i po wykluczeniu przeciwwskazań.

sauna w domu

Maksymalna intymność

sauna fińska - sucha

Prawidłowy sposób korzystania z sauny obejmuje zdjęcie wszystkich ubrań – tylko dzięki temu skóra na całej swojej powierzchni będzie oddychać i pocić się, a elementy bikini czy odzieży nie spowodują odparzeń i otarć wskutek wysokiej temperatury i wilgotności. W publicznych saunach całkowite rozebranie się może krępować niejedną osobę. Zwłaszcza kobiety podchodzą do tego dość niepewnie i z dystansem. 

Tego problemu nie ma w przypadku posiadania własnej, domowej sauny. Możemy wówczas korzystać z niej zgodnie z zaleceniami i metodyką (a więc nago), co nie spowoduje wstydu czy dyskomfortu. 

Wsparcie dla zdrowia i samopoczucia

Aby korzystne efekty saunowania były trwałe i odczuwalne, a cała czynność była bezpieczna, konieczne jest uczęszczanie do sauny w sposób regularny. W innym razie jedynie zbędnie obciążymy swoje serce oraz cały organizm. Jednak przy zachowaniu regularności możemy po pewnym czasie spodziewać się między innymi:

  • wzmocnienia odporności i zmniejszenia podatności na różnego rodzaju infekcje
  • poprawy krążenia krwi, ustabilizowania ciśnienia tętniczego
  • poprawy kondycji skóry, uregulowania produkcji sebum (szczególnie korzystne przy skórze tłustej i łojotokach)
  • zmniejszenia widoczności cellulitu
  • przyspieszenia przemiany materii, co wpłynie pozytywnie na sylwetkę i pomoże w walce z nadwagą
  • usunięcia toksyn z organizmu, co przełoży się na dobre samopoczucie
  • głębokiego relaksu i odprężenia po ciężkim dniu, zlikwidowania skutków stresu
  • zmniejszenia napięcia mięśniowego
Sauny domowe mazowieckie.

Korzystanie z sauny wpływa pozytywnie na sen, dlatego polecane jest w walce z bezsennością. Należy przy tym pamiętać, że wyróżniamy wiele rodzajów sauny i każdy z nich działa na organizm nieco inaczej. Należy dobrać więc domową saunę do własnych potrzeb i preferencji. 

Inwestycja, która się opłaca

Jeśli korzystamy z sauny regularnie (a także jeśli będą z niej korzystać inni domownicy czy bliskie nam osoby), inwestycja dość szybko się zwróci. Budowa sauny domowej to koszt rzędu 5000-7000 zł, w zależności od wielkości, zaawansowania i rodzaju. Dla porównania – standardowa cena za 10 wejść trwających 60 minut w saunarium w dużym mieście kosztuje 310 zł. Uczęszczając 2 razy w tygodniu, w ciągu roku wydamy ponad 3000 zł. Jak widać, budowa domowej sauny to wydatek, który z pewnością się opłaci. Nie tylko finansowo, ale i zdrowotnie.