Korzystanie z sauny jest zdrowym i niezwykle przyjemnym nawykiem – odpowiada za hartowanie organizmu i wzrost odporności, poprawia krążenie oraz przyspiesza metabolizm. Dodatkowo pozytywnie wpływa na samopoczucie i kondycję skóry. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i przestrzegania wszystkich zasad. Tylko wtedy przyniesie nam oczekiwane korzyści zdrowotne. Jaka powinna być temperatura w saunie, aby stanowiła bezpieczne miejsce relaksu?

Ile wynosi optymalna temperatura w saunie?

Dla właściwej temperatury i wilgotności powietrza największe znaczenie ma typ sauny, a wyróżniamy ich kilka. Najpopularniejsze są:

  • sauna fińska (sauna sucha),
  • sauna parowa,
  • sauna mokra.

Warto pamiętać, że w każdej kluczowe jest właśnie gorące powietrze, dlatego wchodząc do sauny czy też ją opuszczając róbmy to szybko. Dzięki temu zimne powietrze nie zmniejszy temperatury wewnątrz. 

Osoby początkujące powinny rozpoczynać sesję od przyjęcia pozycji siedzącej, natomiast po zakończeniu serii kąpieli warto wejść do zimnej wody lub pod chłodny prysznic. 

drewniane ławki we wnętrzu sauny

Temperatura w saunie suchej

Sauna sucha cechuje się najwyższą temperaturą, która może dochodzić nawet do 120 stopni Celsjusza. Im wyżej się znajdujemy, tym wyższa jest temperatura. Dzieje się tak, ponieważ ogrzane powietrze jest lżejsze od chłodnego, unosi się więc ku górze.

W saunie fińskiej wilgotność powietrza jest niewielka, może osiągać zaledwie 10-20%. Wysoką temperaturę możemy uzyskać rozgrzewając kamienie, lecz nie polewając ich wodą, co ma miejsce w przypadku pozostałych rodzajów saun.  

Temperatura w łaźni parowej

Łaźnia parowa charakteryzuje się wyższą odczuwalną temperaturą z powodu rzeczywistej wysokiej wilgotności – może dochodzić ona nawet do 100%. Odpowiednia temperatura powietrza oscyluje wokół 45-60 stopni Celsjusza. Takie warunki utrzymywane są automatycznie, dzięki obecności parownika, zwykle umieszczonego przy podłodze. 

Temperatura w saunie mokrej

Łaźnia mokra to kolejny popularny i lubiany rodzaj sauny o stosunkowo niskiej wilgotności, sięgającej maksymalnie 40%. Wysoka temperatura w granicach 75-90 stopni Celsjusza w połączeniu z wilgotnością powietrza daje specyficzne warunki, które można utrzymać polewając kamienie wodą. 

Temperatura w saunie na podczerwień

Innowacyjnym rozwiązaniem ostatnich lat jest sauna infrared, często wybierana do własnego domu. Panuje w niej temperatura 30-60 stopni Celsjusza, przy czym wilgotność powietrza nie przekracza 25%. Organizm najszybciej przyzwyczaja się do tych warunków, ponieważ nie są one obciążające.

Jaki rodzaj sauny wybrać?

Główną różnicą między poszczególnymi saunami są przedstawione wyżej parametry i to nimi należy się kierować wybierając rodzaj sauny. Najbezpieczniejszą opcją jest sauna infrared ze względu na niski poziom wilgotności i jednocześnie niską temperaturę. Mogą z niej korzystać nawet dzieci i osoby starsze. Będzie również świetnym wyborem dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa, chorobę zwyrodnieniową czy stany pourazowe narządu ruchu. 

W praktyce każda sauna będzie dobrym wyborem, o ile wykluczymy przeciwwskazania do korzystania z niej, a czynność wykonamy zgodnie z metodyką. Wybór zależy od osobistych preferencji.

wnętrze sauny suchej

Łaźnia fińska, a choroby układu oddechowego i bóle kostno-mięśniowe

Kąpiel w saunie suchej będzie wskazana osobom z wieloma chorobami układu oddechowego oraz bólami kostno-mięśniowo-stawowymi. Korzystanie z sauny fińskiej skutecznie oczyszcza ciało, poprawiając stan skóry skłonnej do wyprysków oraz wspomagając detoks. W tak wysokiej temperaturze nie powinny jednak przebywać osoby z chorobami serca oraz z chorobami przewlekłymi w okresie ich zaostrzeń. 

Łaźnia parowa – zredukuj stres i napięcia mięśniowe

Korzystanie z łaźni parowej wskazane jest przede wszystkim osobom, które chcą maksymalnie się odprężyć. Napięcia mięśniowe, nadmierny stres, zmęczenie psychiczne – wszystkiego możemy pozbyć się już w ciągu jednej sesji. Ponadto sauna parowa przyczynia się do wzrostu przepływu krwi. Nawilża błony śluzowe, szczególnie, jeśli do pary dodamy olejki eteryczne. Przeciwwskazaniami będą ponownie przede wszystkim choroby sercowo-naczyniowe.

Sauny mokre – świetle dla osób z problemami skórnymi

W saunach mokrych powinny przebywać zwłaszcza osoby z problemami dermatologicznymi, np. tłustą czy łojotokową skórą. Korzystanie z takich kąpieli sprawdzi się również celem odprężenia, relaksu, pozbycia się stresu czy regeneracji potreningowej. Skutecznie uchroni przed występowaniem kontuzji, infekcji i bezsenności. Saun mokrych powinny jednak unikać astmatycy.