Choć sauna może posiadać rozmaitą budowę, w zależności od jej rodzaju i oczekiwań właściciela, wciąż najpopularniejsza jest ta z drewna. Kojarzy się z naturą, wydziela charakterystyczny zapach i estetycznie się prezentuje. Na drewnie bazują tak cenione na całym świecie sauny fińskie. Warto więc wiedzieć, z jakich elementów składa się drewniana sauna. Zwłaszcza, jeśli planujemy jej montaż we własnym domu.
1. Konstrukcja szkieletowa i wyposażenie
Jak wskazuje nazwa, sauna drewniana zbudowana jest z drewna. Podstawowym jej elementem jest konstrukcja, a więc ściany, podłoga i kilka pięter ławek (zwykle 2-3). Im wyżej, tym bardziej gorąco. Wykorzystane części z drewna powinny charakteryzować się wysoką odpornością na temperatury i wilgoć, dlatego do budowy sauny używa się drewna kategorii A (najwyższa jakość).
2. Piec
Sercem całej sauny jest jednak piec – to właśnie on będzie zapewniał nam oczekiwane, wysokie temperatury. W zależności od preferencji można wybrać piec jednofunkcyjny (wyłącznie ogrzewa powietrze), dwufunkcyjny (ogrzewa powietrze i generuje parę) bądź wielofunkcyjny (dodatkowo oferuje seanse zapachowe). Z piecem bezpośrednio wiążą się kamienie, które możemy (lecz nie musimy) polewać wodą celem uzyskania wysokiej wilgotności powietrza.

3. Dodatkowe elementy sauny
W saunie mogą znajdować się ponadto:
- termometr, dzięki któremu będziemy kontrolować warunki w saunie
- wiadro z chochlą do polewania kamieni wodą
- oświetlenie, które musi spełniać specjalne wymogi
- nawilżacz powietrza
- wentylacja
Nie należy zapominać o tym, że metodyka saunowania zawiera naprzemienne kąpiele gorące oraz zimne. Dlatego obok sauny powinien być zamontowany natrysk z zimną wodą. Po zakończeniu kąpieli w saunie organizm wymaga regeneracji – warto posiadać wyznaczone do tego miejsce. Wystarczy leżak i stolik, na którym zawsze będzie stała woda z dodatkiem cytryny, miodu, ziaren soli kłodawskiej i mięty. Dzięki niej uzupełnimy elektrolity.
Najnowsze komentarze