Sauna w domu jest spełnieniem marzeń wielu osób. Stanowi oazę relaksu po ciężkim i stresującym dniu, miejsce, w którym może odpocząć zarówno ciało, jak i umysł. Aby przez wiele lat cieszyć się korzyściami płynącymi z takich kąpieli warto jednak zadbać o regularne czyszczenie i konserwację sauny. Ze szczególnym nastawieniem na jej drewniane powierzchnie.

Mycie i sprzątanie sauny

Naturalny proces brudzenia drewna zachodzi w saunie szybciej niż w przypadku innych, drewnianych mebli czy dodatków znajdujących się w domu. Wszystko dlatego, że drewno ma tutaj stały kontakt z bardzo wysokimi temperaturami, wilgocią i potem z naszego ciała. Jeżeli zabrudzenia nie są duże, a drewniane elementy czyścimy regularnie, prawdopodobnie wystarczy umyć je miękką szczotką z dodatkiem delikatnego środka myjącego (np. proszku do prania, choć bardziej poleca się preparaty dedykowane saunom drewnianym).

Sauna infrared

Po usunięciu brudu wszystkie drewniane powierzchnie należy jeszcze raz spłukać wodą i przetrzeć miękką ściereczką bez dodatku środków myjących. Celem jest usunięcie ich pozostałości, które mogłyby parować podczas korzystania z sauny i być wdychane przez domowników w trakcie sesji.

Jak często myć saunę?

Aby nie dopuścić do rozwoju grzybów i pleśni, a także aby drewno przez wiele lat zachowało swój idealny stan, saunę należy myć po każdym użyciu. Nie należy przy tym zapominać o kratkach i zebraniu rozlanej wody oraz o wietrzeniu otworów wentylacyjnych. Sauna będzie schła bardzo szybko, jeśli wilgoć będzie mogła sprawnie ją opuszczać.

Sauna parowa

Zabezpieczenie drewnianych elementów sauny

Wewnętrzne ściany sauny można polakierować, jednak do tego zawsze używamy wyłącznie lakierów przeznaczonych do użycia w bardzo wysokich temperaturach. Zwykłe lakiery do drewna nie sprostają wyzwaniu. Polakierować można nie tylko ściany, ale i uchwyty drzwi czy inne, często eksploatowane miejsca.

Olejowanie ławek drewnianych w saunie

W przypadku drewnianych ławek i siedzisk dobrze sprawdzą się oleje wodoodporne, które po naniesieniu penetrują w głąb drewna i chronią jego strukturę. Dzięki nim drewno nie będzie w tak dużym stopniu chłonęło potu i zanieczyszczeń, co ma pozytywny wpływ nie tylko na kondycję sauny, ale również na nasze zdrowie i samopoczucie.

Przed rozpoczęciem olejowania elementy drewniane powinny być dokładnie oczyszczone i wysuszone. Wszelkie preparaty impregnujące mają charakter bezbarwny, bezzapachowy i nie są toksyczne dla ludzi.