Sauny staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu wśród aktywnych osób. Ich właściwości sprawiają, że stale zyskują one nowych zwolenników. Do niedawna kojarzone były ze swego rodzaju luksusem, aktualnie stają się coraz bardziej powszechne.

Można je spotkać już nie tylko w hotelach, przy infrastrukturze sportowej czy w specjalnych saunariach. Trafiają one również pod strzechy – sauny domowe stają się coraz przystępniejszą opcją i instaluje się je w coraz większej ilości domów.

Specyficzne warunki termiczne panujące wewnątrz sauny powodują, że do korzystania z jej dobrodziejstw należy się przygotować. Poprawne korzystanie z sauny ma znaczenie nie tylko dla efektywności stosowanych seansów, ale też dla naszego zdrowia. Zatem jak to robić?

Sauny mazowieckie.

Korzyści wynikające z sauny

Warto wyjść od przedstawienia korzyści płynących z użytkowania sauny – jest ich sporo. Przede wszystkim świetnie wpływa ona na regenerację naszego organizmu usuwając wraz z potem wszelkie toksyny. Cykliczne przebywanie w wysokiej temperaturze poprawia również wydolność organizmu.

Ponadto nawet krótkie, acz regularne seanse saunowe potrafią znacznie obniżyć poziom stresu i zmęczenia. Dzięki nim organizm staje się odporniejszy, a my cieszymy się długotrwałym zdrowiem.

Nie ma znaczenia czy odwiedzamy sauny domowe czy publiczne saunaria – każdy rodzaj sauny korzystnie wpływa na stawy i rozluźnia mięśnie. Charakter sauny pozwala też w zacisznych, dogodnych warunkach rozmyślać nad różnymi kwestiami.

Saunować trzeba jednak umiejętnie i powinny to robić osoby zdrowe. Osoby z nadciśnieniem tętniczym czy kobiety w ciąży nie powinny wystawiać się na tego typu warunki.

Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Z sauny powinno się korzystać po upływie ok. 1.5 h od ostatniego posiłku. Przed wejściem do sauny należy opłukać ciało wodą – nie tylko usunie ona perfumy i inne zapachy, ale też nawodni skórę. W zależności od tego z jakiego typu sauny będziemy korzystać po każdym seansie konieczne będzie spłukanie ciała pod prysznicem.

Jeśli chodzi o sauny domowe najczęstszym wyborem są sauny fińskie – suche, najbardziej klasyczne. Wchodząc doń należy rozebrać się do naga i owinąć ręcznikiem. Ciało nie powinno dotykać desek, którymi wyścielona jest sauna. W saunie spędzamy od 15-20 minut po czym odpoczywamy przez kilka kolejnych minut. Po odpoczynku należy spłukać się wodą i powtórzyć czynności.

Sauna ma służyć odprężeniu zatem niewskazany jest tu pośpiech. Jeśli użytkujemy sauny publiczne lub sauny domowe powinniśmy też odstawić telefon i inne rozpraszające bodźce. Czas spędzony w saunie powinien być czasem dla ciała i umysłu!